Tło Pomorze

Pomorze

Artykuły

Przejdź na mapę

Pojezierze Starogardzkie i jego atrakcje

19.03.2017

Pojezierze Starogardzkie, choć mniej znane niż pobliskie Pojezierze Kaszubskie, z pewnością może zadowolić nawet tych bardziej wymagających turystów. Być może nie jest aż tak zasobne w jeziora jak Kaszuby, mimo to na jego obszarze znajduje się około 100 zbiorników wodnych. Największymi z jezior tego obszaru są jeziora Borzechowskie Wielkie i Godziszewskie. Z jeziorem Borzechowskim związana jest największa atrakcja Pojezierza Starogardzkiego – to wyspa Starościńska z ruinami zamku należącego niegdyś do starostów kociewskich.

Pojezierze Starogardzkie jest obszarem o niewielkim zróżnicowaniu jeśli chodzi o rzeźbę terenu. Jest to krajobraz przede wszystkim rolniczym, choć nie brak tu licznych rezerwatów przyrody. Jednym z najcenniejszych pod względem przyrodniczym miejsc jest tu wyspa na jeziorze Przywidz.

Z obszarem Pojezierza Starogardzkiego związane są też miejscowości słynące z cennych zabytków z okresu średniowiecza. Jedną z ważniejszych miejscowości jest tu Pelplin, w którym znajduje się okazała katedra z końca XIII wieku. Innym cennym zabytkiem w tej części Polski jest zamek krzyżacki w Gniewie. Warto odwiedzić najważniejszą ze wszystkich miejscowości na tym pojezierzu – Starogard. Jest to stolica Kociewia, w której do dziś można usłyszeć oryginalną, kociewską gwarę.